Hvad sker der, når man dør? Findes der en Gud? Findes der overnaturlige kræfter? Fandtes der ukendte og avancerede kulturer i en fjern fortid? Har vi haft besøg af væsner fra andre kloder? Hvad er bevidsthed? Det er spørgsmål, som mange sikkert har stillet sig på et eller andet tidspunkt. En dag besluttede Klaus Aarsleff at lede efter svarene.
Af Kim Møller Hansen
I efteråret 1967 modtog gymnasiedrengen Klaus Aarsleff et forbløffende brev fra skriftforskeren dr. Josyer i Indien. Han fortalte, at han var i besiddelse af en flere tusinde år gammel tekst på sanskrit.
Et brev fra Indien satte jagten i gang
Teksten beskrev flyvende fartøjer, rejser fra klode til klode, fotografering af fjendefly, drivmidler og meget, meget andet.
I 1960’erne og 1970’erne udgav bl.a. Strubes Forlag og Borgens Forlag mange bøger om mystik, overnaturlige kræfter og fortidsgåder. Blandt forfatterne finder man navne som Robert Charroux, Louis Pauwels, Jacques Bergier og Erich von Däniken.
Det var spændende titler, som nok kunne pirre fantasien. Også hos den unge Klaus Aarsleff.
Brevet fra Indien og læsning af tidens populære mysteriebøger fik Klaus Aarsleff til at beslutte, at han ville bruge livet på at rejse verden rundt og undersøge gådefulde og uforklarlige fænomener.
Den 17. april 1974 drog (fra venstre) John Buch, Bent Hunderup, Preben Johansen og Klaus Aarsleff (forrest på hug) ud på en et år lang ekspedition til Indien. Gruppen havde ombygget en Land Rover, så de fire unge mænd kunne bo i bilen under de mange tusinde kilometers søgen efter fortidsgåder og overnaturlige fænomener. (Foto: Klaus Aarsleff)
Oplevelserne i det fremmede blev snart også omsat til tekst og fotos. Det er med årene blevet til hundredvis af velskrevne artikler og omkring 40 bøger til læsere i alle aldre.
I den seneste bog Jagten på det ukendte – Et liv på sporet af fortidsgåder og overnaturlige fænomener fortæller Klaus Aarsleff om nogle af de mange rejser, hændelser og opdagelser, der har præget hans liv.
40 år senere, i foråret 2014, blev det gamle firemandshold samlet igen og drog ud på en ekspedition til Armenien i en russisk mandskabsvogn. Til venstre står John, dernæst Bent og Preben, og Klaus sidder foran Preben. (Foto: Klaus Aarsleff)
Gåder, der forsvandt
Som det vil være mange læsere bekendt – bl.a. fra artikler her på ufo.dk og fra kapitlet ”Vi har aldrig været alene” i bogen Projekt UFO – tro, løgne og kold krig, hvor der stilles skarpt på Erich von Dänikens meritter – er det langt fra alle tilsyneladende fortidsgåder, som holder vand, når de bliver kigget efter i sømmene.
Klaus Aarsleff har besøgt mere end 100 lande og set nærmere på rigtig mange mystiske genstande og fænomener, som populære bøger og ikke mindst Erich von Däniken har gjort berømt ved at påstå, at de er gådefulde og uforklarlige og ikke kan være skabt af vores forfædre af egen kraft, men kun med hjælp udefra, dvs. af fortidsastronauter – guder fra rummet.
I Jagten på det ukendte – Et liv på sporet af fortidsgåder og overnaturlige fænomener dokumenterer Klaus Aarsleff, at langt fra alt er så mystisk, som det er blevet gjort til.
For eksempel skriver Aarsleff, at Erich von Däniken i bogen Fortids gåder – fremtids virkelighed påstår, at den 7,2 meter høje og seks ton tunge Kutub-jernsøjle ved Kutub Minareten i Delphi er mindst 4.000 år gammel og lavet af rustfrit stål.
Faktisk var det nemt for Klaus Aarsleff og hans tre rejsefæller at fastslå ud fra lokale kilder, at jernsøjlen er rejst omkring år 400 – og ikke for ”mindst 4.000 år siden”.
Det tyske Krupp Metallaboratorium har også undersøgt Kutub-søjlen og bl.a. fastslået, at søjlen er skabt af jern og ikke ruster pga. det meget tørre klima ved Delphi.
En læseværdig og velillustreret bog
Jagten på det ukendte – Et liv på sporet af fortidsgåder og overnaturlige fænomener er ligesom Klaus Aarsleffs øvrige udgivelser særdeles velskrevet.
Bogen er gennemillustreret med Aarsleffs egne fotos, som giver læseren lyst til selv at drage på opdagelse til fjerne steder.
Trofaste læsere af Klaus Aarsleffs artikler og øvrige bøger vil naturligvis genkende de fleste fotografier, men det bliver de bestemt ikke ringere af.
Klaus Aarsleff skriver i bogen om dette flotte foto: ”En nat på Påskeøen tog jeg dette foto med Mælkevejens stjernebånd over stenstøtterne. Så kan man som søgende menneske vel næppe ønske sig et mere dramatisk øjeblik.” (Foto: Klaus Aarsleff)
Gæster på tværs
I tidens løb har Klaus Aarsleff haft op mod 2.000 gæster med på rundrejser i 25 lande kloden over. Langt de fleste har været hyggelige at være sammen med og har interesseret sig for det, de kunne opleve.
I et af bogens sidste kapitler fortæller Klaus Aarsleff om de helt få gæster, der har udgjort undtagelserne. Her finder man bl.a. ”Spøg og skæmt Jørgen” og ”Bazooka Bengt”. Mere skal ikke røbes her, men historierne om dem er virkelig underholdende læsning.
Klaus Aarsleff (f. 1950) er journalist, forfatter og rejseleder. Han har rejst over hele jordkloden for at undersøge og beskrive fortidsgåder, paranormale fænomener og fjerne kulturer. Fra 1978 til 1984 udgav han tidsskriftet Det Ukendte (efterfulgt af magasinerne Vision og Columbus). Han oprettede sammen med Knud Rame, John Dahl og Peter Juhl Svendsen Det Ukendtes Boghandel i juli 1980 i København og var med til at starte magasinet Illustreret Videnskab i 1984. Klaus Aarsleff har i perioden 2003–2025 haft rejsebureauet Livsrejsen med rejser til blandt andet Peru, Bolivia, Mexico, Guatemala, Indien, Malta og Egypten. Mere end 2.000 gæster har haft glæde af Klaus Aarsleffs rejser og store viden om rejsemålene. Klaus Aarsleff er medlem af Eventyrernes Klub, som han var formand for i 2002–2003.
Fakta:

Jagten på det ukendte – Et liv på sporet af fortidsgåder og overnaturlige fænomener
Af Klaus Aarsleff
268 sider
ISBN 978–87-92500–97‑7
Lemuel Books 2025
Bogen udkom den 6. december 2025 og kan bl.a. købes her.
Bliv støttemedlem for SUFOI
Vil du støtte saglig og nøgtern formidling af viden om ufoer? Så vælg en gratis bog, og tegn et støtteabonnement for SUFOI for Dkr. 400,- pr. år.
Hvert år modtager du efterfølgende:
- En af vores nyeste, trykte udgivelser om ufomyten
- 4 årlige onlinemøder — og adgang til optagelser af tidligere møder
- Rabatkoder til gratis download af udvalgte e‑bøger fra vores butik
- SUFOI’s årsrapport, som opsummerer den forgangne år
Vælg din første gratis bog nedenfor — og tegn abonnement i dag:
Den store ufo-afsløring
Troen på, at Jorden får besøg udefra, har fundet vej til den amerikanske kongres. Både Pentagon og NASA har nedsat ekspertgrupper til at udforske, om der er noget om snakken. Og det ligger i luften, at sandheden snart bliver afsløret.
Eller handler det i virkeligheden om noget helt andet?

Templet og Gralen
I denne bog påviser Klaus Aarsleff bl.a. nogle underlige lighedspunkter mellem stenalderkulturen på Malta og en tilsvarende 5.000 år gammel kultur i Irland. Samt ser nærmere på en masse andre legender, helligdomme og relikvier, der kredser om ønsket om udødelighed.

Hvor er de henne?
”Claus Hemmert Lund har skrevet en glimrende bog om, hvad nogle mennesker troede engang om liv i Mælkevejen, hvad mange forestiller sig i dag, og hvordan videnskaben i dag opstiller betingelser for liv og udforsker Universet med bl.a. rumsonder og teleskoper.” Citat fra anmeldelsen i UFO-Mail 391.
UFO’er — myter og viden
Bogen er udgivet i anledning af SUFOI’s 60 års jubilæum.
Den indeholder spændende artikler om ufomyten og dens udvikling, og samler op på den viden, foreningen har samlet om ufoer. Og tager nogle af de mest kendte ufo-observationer gennem tiden op til fornyet revision.