Ny, storladen og flot fotograferet ufo-dokumentar skal nok skabe masser af nye abonnenter på vor tids mest udbredte konspirationsteori: At den dybe stat i USA ikke alene skjuler både ufo-vrag og døde aliens, men også selve sandheden om, hvorvidt vi er alene i universet.
Af Benny Christen Grandahl
“The United States government has gathered a great deal of information about UAPs over many decades but has refused to share it with the American people. That is wrong, and additionally, it breeds mistrust.”
Med et klip fra Chuck Schumer’s præsentation af The UAP Disclosure Act i det amerikanske senat tilbage i 2023 er scenen sat for den nok mest storladne ufo-dokumentarfilm til dato: ”The Age of Disclosure”.
Derefter følger en sand perlerække af højtstående politikere, militær- og efterretningsfolk og videnskabsmænd, der alle siger det samme:
“Humans are not the only intelligence in the universe.”
“They’re real, they’re here, and they’re not human.”
Samtidig forklarer teksten som følger efter Chuck Schumer-klippet, at seerne skal være opmærksomme på, at:
Jo, det er alvor det her. Og filmens moralske problem er så stort, at alle i hele verden burde have en interesse i, at sandheden kommer for dagen.
Så bliver det ikke større eller mere episk end det.
Den mest storslåede ufo-dokumentar til dato
Dokumentarfilmen ”The Age of Disclosure” har i sandhed det hele. Højt renommerede kilder, der står frem med stor alvor og intensitet, filmet på nogen af de mest historiske lokationer i den amerikanske hovedstad tilsat en underlægningsmusik, som på samme tid er både dyster, højtidelig og rummer en tone af stor alvor. Skabt af en erfaren filmmager – Dan Farah – som virkelig har øje for, hvordan du skruer en fortælling sammen, der både betager, engagerer og overbeviser seeren.
Episk flot fotografering, medrivende underlægningsmusik og gennemtænkte valg af lokations er med til at gøre “The Age of Disclosure” ekstra overbevisende for dem, der er nye til de seneste års udvikling inden for ufo-sagen. (Skærmbillede fra “The Age of Disclosure”)
Den en time og halvtreds minutter lange dokumentarfilm er skruet så godt sammen, at du på det nærmeste får lyst til at stille dig op og stå ret, mens du ser den. Her er dømt ”American legacy” tilsat en så voldsom uret, at ingen – der ikke er godt inde i tingene i forvejen – kan undgå at blive berørt og overbevist af det, de hører i filmen.
Jo, den skal nok sælge billetter til vor tids største konspirationsteori: At den dybe stat i USA skjuler den største sandhed i menneskehedens historie fra netop menneskeheden. Og at alverdens øvrige store krigsmagter gør det samme. Alt sammen i kampen for at komme først med at udnytte de ufattelige teknologiske fordele, som gemmer sig i de ufo-vrag, de respektive lande angiveligt er i besiddelse af.
Elizondo spiller – endnu en gang – hovedrollen
Den tidligere efterretningsofficer Lue Elizondo er den gennemgående karakter, som vi vender tilbage til igen og igen gennem hele filmen.
Han ses siddende i nogle af de store haller på Capital Hill. Stående foran en tavle med ”the six observabales”, Eller gående omkring i kongressens korridorer, i subwayen under kongressen eller i The Capitol Rotunda, hvor der hænger citater fra og står store statuer af USA’s ”founding fathers”. Samtidig optræder han også flere gange i samtale med andre af filmens vidner som f.eks. Chris Mellon og Jay Stratton, mens vi skifter fra en scene til en anden.
Uanset hvor og hvornår vi ser Elizondo, sender hans kropssprog samtidig et tydeligt signal om, at her er en gut, vi alle sammen gerne vil være venner med – og kan tro på. (Skærmbillede fra “The Age of Disclosure”)
Kort sagt optræder Elizondo og de øvrige 33 medvirkende alle de steder, der er indbegrebet af den amerikanske historie – og den amerikanske stat.
En troværdig mand, der er din ven
Uanset hvor og hvornår vi ser Elizondo, sender hans kropssprog samtidig et tydeligt signal om, at her er en gut, vi alle sammen gerne vil være venner med – og kan tro på.
Det understreges af hans afslappede, fremadlænede siddemåde på stolen, hvor han med øjnene direkte kiggende ind i kameraet betror sig til seeren om sine oplevelser og ”findings” fra hans tid i Pentagon.
“If you could be in my shoes and see what I’ve seen, there would be zero shadow of a doubt that these things are real and they are not made by humans.”
Eller også ser vi ham gestikulerende passioneret foran tavlen med ”the six observables”. Eller slående ud med de i øvrigt hårdt pumpede arme i frustration over tingenes tilstand.
Kan vi andet end tro på manden?
Ingen bliver afbrudt af irriterende, kritiske spørgsmål
Har du fulgt de seneste års udvikling inden for ufoer, er der ikke imidlertid ikke meget nyt at hente i ”The age of Disclosue”. Du hører bare de samme mennesker sige de samme ting, som de plejer. Blot i en mere episk setting.
Det bliver udsagnene ikke mere rigtige af.
Samtidig gør det fremstillingen af sagen meget ensidig. For ingen bliver afbrudt af irriterende, kritiske spørgsmål (tak til Michael Ertmann for den formulering) undervejs.
Det kunne ellers have løftet troværdigheden af den meget storladne ufo-dokumentar – særligt hvis de interviewede kunne have givet et afvæbnende modsvar til de kritiske spørgsmål.
Men Dan Farah har et klart mål med sin dokumentarfilm. Den skal skabe flere, som støtter op om sagen. Og så skal der helst ikke komme noget i vejen, som spænder ben for formålet.
Kort sagt er ”The Age of Disclosure” lige så propagandistisk og ensidig som alle de mange podcasts, bøger og YouTube-videoer, der er skabt af tidens kendte ufo-personligheder. Bare pakket meget flottere ind.
Alligevel får filmen min anbefaling. Om ikke andet så for den fantastiske fotografering og musik. Hvem får ikke lyst til at besøge alle de historiske steder i Washington bagefter for at gå i Elizondos fodspor?
Fakta:
The Age of Disclosure
Dokumentarfilm af Dan Farah
1 time og 50 minutter
Kan lejes eller købes på Amazon Prime
Bliv støttemedlem for SUFOI
Vil du støtte saglig og nøgtern formidling af viden om ufoer? Så vælg en gratis bog, og tegn et støtteabonnement for SUFOI for Dkr. 400,- pr. år.
Hvert år modtager du efterfølgende:
- En af vores nyeste, trykte udgivelser om ufomyten
- 4 årlige onlinemøder — og adgang til optagelser af tidligere møder
- Rabatkoder til gratis download af udvalgte e‑bøger fra vores butik
- SUFOI’s årsrapport, som opsummerer den forgangne år
Vælg din første gratis bog nedenfor — og tegn abonnement i dag:

Troen på, at Jorden får besøg udefra, har fundet vej til den amerikanske kongres. Både Pentagon og NASA har nedsat ekspertgrupper til at udforske, om der er noget om snakken. Og det ligger i luften, at sandheden snart bliver afsløret.
Eller handler det i virkeligheden om noget helt andet?
Templet og Gralen
I denne bog påviser Klaus Aarsleff bl.a. nogle underlige lighedspunkter mellem stenalderkulturen på Malta og en tilsvarende 5.000 år gammel kultur i Irland. Samt ser nærmere på en masse andre legender, helligdomme og relikvier, der kredser om ønsket om udødelighed.
Hvor er de henne?
”Claus Hemmert Lund har skrevet en glimrende bog om, hvad nogle mennesker troede engang om liv i Mælkevejen, hvad mange forestiller sig i dag, og hvordan videnskaben i dag opstiller betingelser for liv og udforsker Universet med bl.a. rumsonder og teleskoper.” Citat fra anmeldelsen i UFO-Mail 391.

Bogen er udgivet i anledning af SUFOI’s 60 års jubilæum.
Den indeholder spændende artikler om ufomyten og dens udvikling, og samler op på den viden, foreningen har samlet om ufoer. Og tager nogle af de mest kendte ufo-observationer gennem tiden op til fornyet revision.


